Isprika Ružici Dabić - Bučak
Autor: Stjepan Lešić, 29. 11. 2011.

NAŠA MONOGRAFIJA  -   ZAŠTO NAS  ( NE ) CIJENITI

Pripremajući izložbu za 55.obljetnicu, suočili smo se s nepotpunom dokumentacijom o školi. Obilazili smo arhive, zavode, muzeje od Županje do Zagreba, prikupljali podatke iz privatnih izvora. Tada se rodila ideja da se prikupljena građa sačuva pa smo objavili Monografiju Naših 55. Prikupljenu građu dali smo prije objavljivanja na uvid svima koji su rukovodili školom, ali i brojnim kolegama, te bivšim učenicima. Naravno, mogli smo objaviti samo ono za što smo imali podatke.

Stoga se ispričavamo svima onima koji se nisu našli u knjizi, a to su zaslužili, a što smo naveli i pri objavljivanju Monografije, na promociji i u raznim prigodama.

Ispričavamo se našoj bivšoj učenici Ružici Dabić, udanoj Bučak,generacija 1964./ 1965. , koja nam se javila iz daleke Australije, priloživši preslik svoje svjedodžbe u kojoj su sve same petice, a mi ju nismo naveli među odlične učenike. Njezin je razrednik bio prof. Ivan Herman, a ravnatelj Stjepan Šinka. Žao nam je što gospođa upitnim stavlja naš rad i postavlja pitanje treba li nas uopće cijeniti, jer, eto, sačuvali  smo od zaborava dio naše prošlosti, bez ikakve naknade radili na knjizi, naglašavajući da treba cijeniti one koji je, samo da joj pojasnimo, nisu uveli u dokumentaciju. Razumijem njenu povrijeđenost,ali ne možemo snositi odgovornost za onoga tko nije uredno ''vodio papire'' i nije čuvao dokumentaciju o školi. Baš to nas je potaklo da spasimo ''što se spasiti dade''!

Gospođo Bučak, ispričavam se i ume Vašeg pok. razrednika Ivana Hermana i  pok. ravnatelja Stjepana Šinke i svako dobro u životu želi Vam uredništvo LoBija i urednica Monografije Radojka Matić!