Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Ljubica Korov, 13. 10. 2014.

Listopad je mjesec krunice, mjesec kada svečano slavimo za Božje blagodeti.

U našoj školi 10. listopada učenici i uposlenici predvođeni vlč. Markom Peulićem proslavili su Dane kruha i zahvale za plodove zemlje. Molitvom Zahvalnicom  slavimo plodove zemlje i ljudskih ruku, izražavamo poštovanje, pažnju, vrednovanje prema Bogu, sebi i drugima. Program su obogatili učenici naše škole prigodnim recitacijama.

Kruh je Božji dar, izvor čovjekove snage. Molitva, Gospodnja Očenaš, za kruh svagdanji je molitva za osnovne životne potrebe, ali to ne znači čekati da nam kruh padne s neba, nego zahvala Bogu što je dao sposobnost i priliku da možemo raditi i zaraditi, odnosno koristiti sredstva koje nam Bog daje da bismo došli do kruha.

Stol su krasile raznorazne majstorske delicije od brašna kao što su kruhovi i peciva raznih oblika i veličina te pogačice, kiflice, štrudle. Tu su se  našle i teglice sa najfinijim pekmezima i džemovma vrijednih ruku mama i baka. Stol su ukrasili ručni radovi, a da je jesen stigla ukazuju nam šuške od kukuruza i plodovi kestena.

Župnik je blagoslovio sve nas i plodove na stolu sa željom da na svakom stolu bude kruha, jer kruh je život i jedan od najvećih darova zemlje i ljudskoga rada.

Kruh je simbol života, međusobne povezanosti i dobrote. Ovom aktivnošću željeli smo djeci ukazati na važnost kruha, razvijanje osjećaja zahvalnosti za plodove zemlje i ljudskoga rada, spoznavanju procesa pripreme kruha i drugih proizvoda od brašna.

Narodna vjerovanja:

- klasje žita simbol sloge i zajedništva kao što su njegova zrna.

- u vrijeme blagovanja na stol se prvo stavlja kruh i sol simbol dostatnosti.

- jesti s nekim kruh simbol prijateljstva.

Ugodni mirisi kruha golicali su nepca, ali ipak je nadvladala empatija i altruizam, pa su učenici s učiteljima pokucali na vrata starih, samih,  nemoćnih dijeleći im blagoslovljene darove i šireći svjetlost i toplinu duše.

*** U prilogu možete pogledati fotografije!

Ljubica Korov & Nikolina Kostadinović

Dani_kruha.rar (410.72 KB)