OBILJEŽAVANJE DANA HRVATSKOGA JEZIKA
Autor: Marijan Oršolić, 21. 3. 2017.

U OŠ Mate Lovraka Županja prigodno su obilježeni Dani hrvatskoga jezika. Učiteljice hrvatskoga jezika Renata Krsnik, Ruža Mikić i Radojka Matić pripremile su međurazredno natjecanje po uzoru na TV emisiju ''Volim Hrvatsku'' – VOLIM HRVATSKI i pripremile niz zanimljivih zadataka iz područja hrvatskoga jezika i i opće jezične kulture. Natjecale su se dvije ekipe od pet učenika  od četvrtog do osmog razreda, a ostali su učenici bili navijači. Prateći natjecanje, usput su i oni mogli ponoviti gradivo i nešto novo naučiti. Bilo je tu pogađanja zavičajne riječi, kviz o povijesti jezika i iz nastavnoga gradiva hrvatskoga jezika, Naši književni velikani i sunarodnjaci - pogađanje imena hrvatskih književnika, pravopis - ispravljanje netočno napisanih riječi i izraza, odgovaranje na zanimljiva pitanja iz jezika i jezične kulture. Između pojedinih igara učenici su pogađali naziv pjesme i izvođača.

Natjecanje su vodile učiteljice hrvatskoga jezika, a da sve bude regularno i po pravilima brinule su učiteljice Zdenka Dominković i knjižničarka Ljubica Korov.

Na kraju je pobjednička ekipa dobila diplome, a drugoplasirana pohvalnice. Sve natjecatelje i članove ekipa škola je simbolično darivala čokoladom.

Članovi pobjedničkog tima osvojili su diplome, a to su: Andrea Klaić 4.r., Lara Lenić 5.r., Marija Lovrinović 6.r., Nina Matanović 7.r. i Lorena Filipović 8.r. Članovi drugoplasiranog tima osvojili su pohvalnice: Ivano Čačić 4.r., Petra Župarić 5.r., Tin Živković 6.r., Ivan Šimunović 7.r. i Antonela Križanović 8.r.
Inače, Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se od 11.3. do 17. 3.  Utemeljeni su 1991. kao spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika.

Evo nekih pitanja koja smo igrali u krugu. Naizmjence su odgovarali članovi dviju ekipa. Zanimljivo je da su teže odgovarali na pitanja vezana uz svoju sredinu i zavičajnost pa je to jedan od  pokazatelja koliko su programi daleko od onoga što bi trebali biti i kako bismo konačno trebali prevladati podjele i početi s reformom školstva, a ne kriviti učitelja kako dijete zna što je sibilarizacija, a ne zna gdje se nalazi Gradska knjižnica.

Pokušajte  i vi odgovoriti na neka od ovih pitanja na koja su učenici odgovarali:

-  Ime kojeg književnika nosi druga škola u Županji?

-  Koja je djevojčica živjela s djedom u planini i družila se s Klarom?

-  Koje je lane glavni lik u djelu Felixa Saltena?

-   Koja riječ ima suprotno značenje od riječi visok?

- Koja je riječ sličnog značenja riječi radost?

-  Kojem je dječaku narastao nos jer je lagao?

-  O kojoj  je djevojčici iz djela Mate Lovraka  snimljen film koji je nedavno imao premijeru.          ( Djevojčica je na kraju živjela s Milkom i Brazilijancem.)

-  Koji su samoglasnici u hrvatskome jeziku?

-  Kako glasi množina imenice čovjek?

-  U Županji je rođen književnik Ivo Balentović. Da ili ne?

-   Kako se zove škola koju pohađaš? / Obično kažu Mato Lovrak umjesto OŠ Mate Lovraka.

-   U kojoj  se ulici  nalazi škola koju pohađaš?

-   Koja se kulturna ustanova nalazi u centru grada gdje su semafori ? U toj zgradi je i Radio Županja.

-  Koja se kulturna ustanova nalazi u Velikom kraju na obali Save? Smještena je u staroj zaštićenoj zgradi,u  graničarskom  čardaku.

-    Koja književnica piše o mamama sve najbolje, kći je književnice Sučane Škrinjarić, gostovala je u našoj školi, umjesto potpisa nacrta pile, a inicijali su joj S.P.?

-  Napisala je Hrabricu,Reumatični kišobran, Leteći glasovir,Putovanje patuljka Zvončića... Gostovala je i u našoj školi. Bila je urednica Modre laste. Inicijali su Ž.H.V. Tko je ona?

-  Koja djevojčica iz književnog djela ima u svom nadimku i  riječ   Čarapa?

-- Kako zovemo kratke poučne priče u kojima su glavni likovi životinje?

-   Kojeg hrvatskog književnika zovemo još Hrvatski Andersen?

-   Radnja se događa zimi. Snijeg stalno pada. Jedna djevojčica je u maminim papučama na ulici. Jednu je papuču izgubila kad su naletjela kola, a drugu joj je oteo zločesti dječak. Ostaje na ulici bosa. Što je prodavala djevojčica iz Andersenove priče?

-   U kojem ćemo jezičnom priručniku naći pravila o pisanju?

- Kako nazivamo govor ljudi iz istoga zavičaja?

-   Kojoj vrsti pripada film ako u njemu glume glumci?

-   Kako zovemo redak u pjesmi?

-  U Županji se govori  štokavskim narječjem i ekavskim izgovorom – DA ili NE?

-    Kako zovemo  kratko  ( zagonetno) pitanje, nastalo najčešće igrom riječi, a  koje krije dvosmisleni odgovor i otkriva se razmišljanjem?

-  Tatino dijete, mamino dijete, a ničiji sin? Odgovor?

-   Napisao sam Duh u močvari, Bakreni Petar, Ljubičasti planet; živio sam u Osijeku.Tko sam ja?

-    Mojim imenom zove se glazbena škola u Županji. Tko sam ja?

fotografije možete pogledati: