ZANIMLJIV SAT GLAZBENE KULTURE
Autor: Marijan Oršolić, 20. 4. 2018.

Piše: Marija Lozančić-Keser, učiteljica informatike

U sklopu edukativnog programa Ministarstva kulture Republike Hrvatske „Ruksak pun kulture“ 12. 4. 2018. u našoj školi održan je umjetničko-edukativni program  ( glazbena radionica) „Usna harmonika i korijeni suvremene glazbe“ u izvođenju blues glazbenika, pjevača, skladatelja i svirača usne harmonike Tomislava Golubana  i gitarista Roberta Bašića. Tomislav Goluban je vrlo uspješan glazbenik koji je surađivao s mnogim našim poznatim glazbenicima, a zasvirao je i uz Ivicu Kostelića. U suradnji s gitaristom Robertom Bašićem, koji i izrađuje gitare, gostuje u školama, pokazujući svoje glazbeno umijeće.

Tijekom godina “izbrusio“ je glazbeni izričaj u unikatni spoj country-bluesa i hrvatske tradicionalne glazbe. Njegova autorska glazba kroz Zagorje teče kao pritok rijeke Mississippi, nastojeći spojiti naizgled nespojivo.
Učenicima su predstavili vrste i zvukove različitih usnih harmonika, od najmanjih, od kojih je jednu svirao astronaut u  svemiru, do najvećih. Pokazali su kako se iz mnogih priručnih predmeta može stvoriti glazba pa čak i iz starinskog pomagala za pranje rublja. Uz  izvrsnu interpretaciju i zavidnu vještinu sviranja, objasnili su porijeklo blues glazbe s juga  Sjeverne Amerike, koja je postala zaštitni identitet ritma i kulture afričko-američkog stanovništva, preko jazza, rock & rolla do panka i hip-hopa, uz izvođenje pjesama nezaobilaznog Elvisa Presleya i Jamesa Browna, čak i klasične glazbe. Kao izuzetno talentirani glazbenici, priuštili su učenicima sat odlične svirke, ritma, energije i pozitivnih emocija.

Naši su učenici imali priliku pokazati svoje znanje i interese, podijeliti svoje glazbene ukuse te  osvojiti zanimljive nagrade.

Više o ovome kao i razgovor s glazbenicima moći ćete čitati u našem školskom listu.

foto:http://os-mlovraka-zu.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=158

Marija Keser Lozančić, prof. informatike.