Ukupno: 111952
Županijsko natjecanje OŠ u šahu 2019.g– djevojčice i dječaci
Autor: VALENTINA Kobašević Karaula, 18. 12. 2019.

Naša škola bila je domaćin županijskog natjecanja osnovnih škola u šahu – za kategorije djevojčica i dječaka, u petak 13.prosinca 2019. godine. Natjecanje se odvijalo u našoj športskoj dvorani.

Za natjecanje se prijavilo 7 ekipa djevojčica i 17 ekipa dječaka, ali na sam dan natjecanja došle su 4 ekipe djevojčica i 13 ekipa dječaka.

Fotogalerija i rezultati u nastavku.

Turnir djevojčica se igrao u  3 kola, svaka ekipa sa svakom, te se na taj način došlo do pobjedničke ekipe, a to je ekipa OŠ Ivana Kozarca iz Županje, koja je ostvarila sve 3 meč pobjede- 6 meč bodova i sve pojedinačne pobjede – 12 bodova, te će predstavljati našu županiju na državnom natjecanju.

U muškoj konkurencije se igralo po svicarskom sustavu natjecanja – 5 kola. Turnir je imao uzbudljivu završnicu u kojoj ekipa iz OŠ Antuna i Stjepana Radića iz Gunje u zadnje kolo ulazi sa 8 bodova i dovoljan joj je remi sa ekipom iz OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara , koja ima 6 bodova, da bi osvojila prvo mjesto, ali ekipa OŠ D: Tadijanovića traži pobjedu  i sa minimalnim rezultatom 2,5 : 1,5 jer joj se  tom pobjedom pruža mogućnost da se izjednače s bodovima, a  u tom slučaju bi oni bili u prednosti jer bi imali više pojedinačnih bodova o odnosu na Gunju.  Iz prikrajka na drugom stolu igraju meč OŠ Mitnica iz Vukovara i OŠ Mate Lovraka iz Županje. Lovrakovcima treba pobjeda kako bi se izjednačili bodovno se Gunjancima i Vukovarčanima, ukoliko pobjedi Vukovar.  Kako je na prvom stolu ekipa OŠ D Tadijanovića dobila 2,5 : 1,5 ekipa iz Gunje se oprostila od mogućnosti da bude pobjednik, a sve je usmjereno na drugi stol i iščekuje se konačna odluka, gdje se još igraju 2 meča – na drugoj i četvrtoj  ploči, a trenutni rezultat je 1:1. Rade se kombinacije : Ako bude neriješeno 2:2 prvak je OŠ D: Tadijanovića iz Vukovara, druga je ekipa Gunje i treći su Lovrakovci, ali ako Lovrakovci dobiju meč sa 2,5 : 1,5 tada će oni biti drugi, a ukoliko bi dobili meč sa 3:1 onda bi oni bili prvi. Na četvrtoj ploči Lovrakovci dolaze do boda i sve je usmjereno na drugu ploču. Sve su partije završena, a za domaćina na kraju 13,- petak je nesretan dan, jer njihov igrač gubi meč i radost među igračima OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara , jer su postali županijski prvaci i predstavljat će našu županiju na državnom natjecanju, a Lovrakovci nakon 4 godine gube primat na županiji.

Sudci na natjecanja su bili : Krunoslav Lešić – glavni sudac. Zoran Ljikar – sudac kod dječaka i Josip Egerc – kod djevojčica

Državno natjecanje bi se trebalo održati 2.-6. veljače 2020. godine u Trogiru.