preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mate Lovraka Županja

Login
Školski list Lobi

JELOVNIK, CJENIK I UPLATNICA

KUHINJA

Priloženi dokumenti:
jelovnik za skolsku 2023.-2024..pdf

Dokumenti za prikaz
PRIMANJE RODITELJA

Priloženi dokumenti:
PRIMANJE RODITELJA 2022-2023.pdf

PROCEDURE

 

 

 

 

Priloženi dokumenti:
RASPORED ZVONJENJA I VOZNJE.pdf

Popis udžbenika

Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2016. godinu

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 5. 2020.

Ukupno: 110837
Ovaj mjesec: 1849
Ovaj tjedan: 208
Danas: 16
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
13.10.2011. dr. Ante Nazor u našoj školi održao predavanje o domovinskom ratu
Autor: Stjepan Lešić, 17. 10. 2011.

U stvaranju suvremene hrvatske države pojedini datumi zauzimaju posebno mjesto. U predavanju ću ukratko, a da se ne izgubi cjelovitost povijesnog procesa, prikazati kronologiju važnijih događaja u stvaranju nove hrvatske države - od Memoranduma SANU 1986. do konačnoga proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske 8. listopada 1991. godine.

Ostatak možete pročitati i pogledati film cjelokupnog predavanja pod OPŠIRNIJE ili možete pogledati film direktno s youtubea klikom na ovdje!


Predavanje je obogaćeno slikovnim materijalom (fotografije, plakati, novinske naslovnice, dokumenti) koji bi trebali pomoći da se navedeni događaji zapamte i olakšaju praćenje kronologije toga razdoblja, tako da vjerujem da bi moglo biti zanimljivo i mlađim uzrastima, kojima je primjereniji jedan ležerniji način prezentacije.

Predavanje je započeto osvrtom na nacrt Memoranduma Srpske akademije nauka i umetnosti, nakon kojega je započela kriza na prostoru bivše Jugoslavije. Potom ću podsjetiti na 14. izvanredni kongres Saveza komunista Jugoslavije i dizajn njegova plakata, koji kao da predviđa raspad Jugoslavije, te na razvoj višestranačja i višestranačke izbore, konstituiranje višestranačkoga Sabora RH i proglašenje prvoga predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana 30. svibnja 1990., ustavne amandmane i početak pobune Srba u Hrvatskoj, te na tzv. „božićni“ Ustav RH 22. prosinca 1990.; dakle na događaje koji su obilježili 1990. godinu i potvrdili je kao temeljnu godinu u stvaranju nove hrvatske države. U 1991. posebno ću istaknuti referendum 19. svibnja 1991., stvaranje hrvatskih oružanih snaga i postrojavanje Zbora narodne garde na stadionu NK Zagreb 28. svibnja 1991., te zasjedanja Hrvatskoga sabora 25. lipnja i 8. listopada 1991., na kojima su donesene i potvrđene odluke o proglašenju samostalne i suverene Republike Hrvatske.

dr. sc. Ante Nazor

Životopis

Dr. sc. Ante Nazor rođen je 15. ožujka 1968. Studirao je Filozofski fakultet – Humanističke i društvene znanosti u Zagrebu (program studija: Povijest i Arheologija), na kojem je diplomirao 1993. godine. U međuvremenu je 1991. bio aktivni sudionik Domovinskog rata u Hrvatskoj. Radio je kao nastavnik u Dočasničkoj školi HV-a “Ante Starčević” u Jastrebarskom, potom na Katedri za vojnu povijest Hrvatskoga vojnoga učilišta „Petar Zrinski“ u Zagrebu.

Od 2. ožujka 2005. je u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskoga rata, najprije kao v.d.ravnatelj a zatim kao ravnatelj Centra.

U međuvremenu je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 13. srpnja 1999. obranio magistarski rad na temu Split i Poljica u XIV. i XV. stoljeću: politički odnosi i pitanje međusobnog razgraničenja i stekao titulu magistra. Potom je 16. veljače 2007. obranio doktorski rad na temu Split i Poljica u XIV. i XV. stoljeću: gospodarski, etnički i crkveni odnosi i stekao titulu doktora znanosti.

 Radio je kao vanjski predavač na Hrvatskim studijima,  Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Sudjelovao je kao suradnik u brojnim znanstvenim projektima te stručnim skupovima, domaćim i  međunarodnim.  Autor je i suautor niza znanstvenih radova. U zvanje „znanstvenog suradnika“ u znanstvenom području humanističkih znanosti – polje povijest, izabran je 10. prosinca 2008., a početkom 2009. postao je „docent”.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju