MEMORIJAL 12 REDARSTVENIKA
Autor: Ljubica Korov, 4. 5. 2015.

Komemorativni program u punoj sportskoj dvorani OŠ Ivana Kozarca započeo je intoniranjem himne Republike Hrvatske i minutom šutnje, kojom su mnogobrojni učenici, njihovi roditelji, djelatnici i gosti odali počast 12. redarstvenika poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima, svima onima koji su svoje živote dali za slobodu Domovine.

Naša škola je bila nositelj prigodnog programa obilježavanja 14. memorijala 12 redarstvenika koji se održao trećeg svibnja u sportskoj dvorani OŠ Ivana Kozarca. Memorijal se održava u spomen na tragični događaj u Borovu Selu, drugog svibnja 1991. godine. Tada je na oltar Domovine svoje živote položilo 12 redarstvenika, a među njima bio je i naš bivši učenik Mladen Ćatić.

Prigodan program upotpunili su pjevački zbor i scenska skupina te štokavčići škole s voditeljicama Marijom Knežević Baračević, prof. glazbene kulture, Renatom Krsnik, prof. hrvatskoga jezika i Radojkom Matić, učiteljicom - savjetnicom hrvatskoga jezika, uz tehničku potporu prof. Stjepana Lešića. Klara Matić - Benčik, prof. likovne kulture i Radojke Matić pripremile su s učenicima prigodne panoe kojima je obilježen ovaj tužni događaj.

Prigodnim govorima su: predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata Podružnice Vukovarsko - srijemske  i predsjednik Koordinacije udruga proizišlih iz Domovinskoga rata Vukovarsko - srijemske županije Marko Miličević, predsjednik Skupštine Vukovarsko-srijemske županije Antun Žagar, načelnik Policijske uprave Vukovarsko - srijemske županije Miroslav Puž, načelnik Policijske uprave Brodsko - posavske županije Ante Zovak, gradonačelnik Grada Otoka Josip Šarić, a u ime  škole i Grada Županje ravnatelj škole Marijan Oršolić, podsjetili nazočne, koliko je važno ne zaboraviti naše mlade redarstvenike i sve one koji su nam stvorili naše danas, naše sutra.

Uručene su zlatne plakate i prigodni  darovi svima onima koji su moralno i materijalno omogućili održavanje Memorijala 12 redarstvenika Županja 2015.

Program je nastavljen misom zadušnicom u župi sv. Nikole Tavelića, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika braniteljima u središtu grada i Memorijalnim međunarodnim malonogometnim turnirom 12 redarstvenika u kojemu je sudjelovalo 12 ekipa: Udruga Prva nogometna lopta Županja, UDVDR Podružnica Istarske županije Pula, HVIDRA-a Kupres, Policijska uprava Vukovarsko - srijemska Vinkovci, Ministarstvo unutarnjih poslova RH-a Zagreb, ekipa Vukovarsko - srijemske županije i Gradskoga poglavarstva Vinkovci, UDVDR Podružnica Vukovarsko - srijemske županije Vinkovci, UDiVDR HVO HR HB Podružnica Orašje, UDVDR-a Zajednica Podružnica Široki Brijeg, Udruga veterana BRODOSPLIT Split, Udruga branitelja INA-Naftaplin KVIN Zagreb i UDVDR-a Podružnica Sisačko - moslovačke županije - ogranak Grada Kutina. Svaka je ekipa simbolično nosila ime jednog redarstvenika stradalog u Borovu Selu.

Pobijedila je ekipa MUP-a  RH Zagreb, za koju je igrao i ravnatelj naše škole Marijan Oršolić. Najbolja igračica turnira Ana Kovačević iz ekipe MUP- a RH. Najbolji vratar Ivan Zlomislić iz ekipe UDVDR-A Zajednica Podružnica Široki brijeg, najučinkovitiji strijelac Damir Mustapić iz ekipe VSŽ i GPVK.

Nagrade najuspješnijim ekipama uručio je brat pokojnog redarstvenika Mladena Ćatića.

Pokrovitelji 14. memorijala 12 redarstvenika Županja 2015. su:

• Župan Vukovarsko - srijemske županije dosp. Božo Galić
  • Gradonačelnik Grad Županja gosp. Davor Miličević
  • Ravnatelj OŠ Mate Lovraka Županja gosp. Marijan Oršolić
  • Dekan i župnik župe sv. Nikole Tavelića vlč. Marko Peulić

Hvala braniteljima i našemu Mladenu Ćatiću za Domovinu. Njihove žrtve nećemo zaboraviti.

Ljubica Korov & Nikolina Kostadinović