Posjet grada Vukovara
Autor: Mladen Oršolić, 6. 10. 2016.

Posjetili smo grad Vukovar - grad Heroj i simbol Domovinskog rata. Grad koji je podnio veliku žrtvu za slobodu naše domovine. Nakon velikih ratnih razaranja, 18. studenoga, 1991. godine napustila ga je kolona prognanih ljudi, a on je ostao razoren i pust.

Razlog našeg posjeta Vukovaru bio je taj kako bi naučili što je sve proživljavao ovaj lijepi grad na Dunavu za vrijeme Domovinskog rata. Na tu temu imali smo dva predavanja. Slušali smo o Domovinskom ratu i bitci za Vukovar. Nakon predavanja posjetili smo Gradski muzej Eltz i muzej Vučedolske kulture. Poslije posjete muzeju imali smo slobodno vrijeme za obilazak grada Vukovara. Vidjeli smo jedan od najljepših spomenika stradalima u hrvatskom Domovinskom ratu - bijeli križ na kojem stoji natpis "Žrtvama za slobodnu Hrvatsku". Drugoga dana išli smo na Memorijalno groblje žrtvama Domovinskog rata, te se pomolili na grobu hrvatskog generala Blage Zadre i ostalih hrvatskih branitelja. Na Spomen domu na Ovčari vidjeli smo brojne fotografije poginulih branitelja, među kojima su bile i tri žene. U Vukovarskoj vojarni mogli smo vidjeti tenkove, zrakoplove, mine i ostalo oružje. Posljednje mjesto našega posjeta Vukovaru bila je Vukovarska bolnica. Uređena je tako da nam dočara život ranjenika i bolničara za vrijeme rata. Najviše me se dojmila prostorija u kojoj je gorjela svijeća, te se mogao čuti glas Siniše Glavašević koji je govorio imena hrvatskih branitelja. Također se njegov glas čuo i u drugim prostorijama gdje je izvještavao o tome koliko je ranjenika primljeno i kakvo je stanje u bolnici. Na kraju našeg posjeta išli smo na predavanje pod nazivom "Škola mira". Sudjelovali smo u kvizu znanja u kojem naša škola osvaja treće mjesto. Sa nekim novim saznanjima o Domovinskom ratu i pod dojmom svega onoga što smo vidjeli u Vukovaru, stigli smo kući.

Nikada ne smijemo zaboraviti branitelje koji su dali svoj život za slobodu i samostalnost naše domovine, a posebno ne smijemo zaboraviti kakvu je žrtvu podnio grad Vukovar i njegovi branitelji.

Ivona Čačić, 8.a

___________________________________________________________________

Vukovar je bio razrušen i napadnut sa svih strana, jedan od najljepših hrvatskih gradova.Sama činjenica da se borio za samostalnost čini ga lijepom.Posjetila sam groblje gdje je sahranjen jedan od najvećih junaka Domovinskog rata,Blago Zadro,te sam tamo vidjela i vječni plamen koji gori za sve koji su branili Hrvatsku.Tamo se također nalaze bijeli križevi dignuti u spomen na sve nestale u Vukovaru. Posjetila sam Ovčaru,mjesto na kojemu su ubijeni nevini ljudi i Spomen muzej Ovčara,simbol najvećeg zločina za vrijeme Domovinskog rata. Snažno me potresao posjet vukovarskoj bolnici i njezinim hrabrim liječnicima.Najviše me zapanjio vodotoranj koji je još uvijek čvrsto na nogama.

Savjetujem svakome da posjeti Vukovar jer će mu,kao i meni,obilazak grada heroja probuditi veliku ljubav prema domovini,istinski ponos i zahvalnost.

Lara Bilić 8.b

___________________________________________________________________

Još kada sam bila mala, roditelji su mi spominjali Domovinski rat. Pričali su mi o tom strašnom događaju i znala sam mnogo toga, ali prije nekoliko dana u Vukovaru sam saznala mnoge detalje.

Posjetili smo mnoga mjesta u Vukovaru poput bolnice, Memorijalnog groblja, mjesto masovne grobnice na Ovčari, dvorca Eltz, vojarne,  Memorijalnog centra itd. Ali najviše me dojmio posjet vukovarskoj bolnici. Pri ulasku u bolnicu odmah smo vidjeli eksponat operacijskog stola iz Domovinskog rata. Pušten nam je kratki film o značenju vukovarske bolnice. Za vrijeme napada na Vukovar ranjenici i bolesnici boravili su u podrumu, jer su na bolnicu padale granate. Iz bolnice je odvezeno preko dvjesto osoba u šest autobusa. Ljudi iz pet autobusa odvezeni su na Ovčaru i tamo pogubljeni. Za preostalim ljudima iz šestog autobusa se i dan danas traga. U znak sjećanja na dvjesto žrtava Ovčare zasađeno je dvjesto čempresa na mjestu masovne grobnice. Među tim žrtvama bile su i tri žene, od kojih je jedna bila šest mjeseci trudna. Nakon što smo odgledali kratki film, uputili smo se prema podrumu, najstrašnijem dijelu bolnice. Na pločicama na zidu kronološki su ispisane informacije za svaki dan o broju granata koje su pale na grad i broju ranjenika. Krenuli smo u obilazak prostorija u podrumu. Svaka prostorija prikazana je točno onako kako je izgledala za vrijeme rata. Također, u tim prostorijama su lutke, odnosno mumije koje predstavljaju ranjenike i čine sve to još realističnijim. Oko nas se čuo glas Siniše Glavaševića s radija kako obavještava o stanju i broju granata palih na grad toga dana. Cijelo vrijeme dok sam prolazila tim prostorijama obuzimala me jeza. Imala sam osjećaj kao da sam nekim vremenskim strojem prebačena u to vrijeme i proživljavam sve to. Iako, koliko god da sam tamo vidjela i naučila, nikada neću u potpunosti znati koliko je strašno proživjeti sve to.

Posjet Vukovaru i sve što smo ondje naučili definitivno je nezaboravno iskustvo. Uvijek bismo trebali biti svjesni koliko smo sretni što danas živimo u slobodi i miru, za koji su toliki ljudi dali život.

Lorena Filipović  8.a