header image big.jpg

Ovaj mjesec: 1927
Vukovar
Autor: Ljubica Korov, 17. 11. 2016.

Ima jedan grad na Dunavu, grad heroj. Podnio je veliku žrtvu za našu domovinu i mnogi su poginuli braneći ga.

Vukovar

Prije dvadeset i pet godina, Vukovar je izgubio svoju tromjesečnu bitku. Tri mjeseca na njega su padale granate, na ulicama je vladao strah. Ljudi iz cijele Hrvatske i svijeta dolazili su braniti Vukovar. Dvadeset i pet godina meni se čini mnogo, ali onima koji su to proživjeli čini se kao da je bilo jučer. Pitam se kakav čovjek moraš biti da učiniš toliko zla nevinim ljudima i uništiš im uspomene. Baš te uspomene Vukovarcima su oduzete. Sve materijalno u životu je prolazno, ostaju samo uspomene i sjećanja. Umjesto lijepih uspomena, svim tim ljudima su iz tog vremena u glavi samo ružne slike. Djeci, uništeno je djetinjstvo. Umjesto bezbrižnog igranja i osmijeha, djeca su svakodnevno živjela u strahu. Grad je svakodnevno ispaštao, padao je polako sve više i više, sve dok kobnog 18. studenog nije pao u ruke neprijatelja. Krvava borba za Vukovar bila je završena. Toliko prolivenih suza, slomljenih srca, izgubljenih života, srušenih kuća i uništenih uspomena. Pustoš je zavladala ulicama Vukovara. Nije više bilo ljudi, životinja, kuća ni stabala. Posvuda su bili leševi i masovne grobnice. Zvukove granata i rušenja zamijenila je mrtva tišina. Iako je podnio toliku žrtvu, Vukovar je grad heroj. Na osvajanje Vukovara neprijateljska strana potrošila je previše snage i vremena, dovoljno da se vojska u Hrvatskoj organizira za obranu ostatatka domovine.

Na poslijetku, Vukovar je oslobođen. Život se ondje polako počeo vraćati. Podnio je veliku žrtvu, ali je baš zato Hrvatska danas ono što jeste. Kao takav, Vukovar trebamo zauvijek čuvati u našim srcima.

Lorena Filipović 8.a & Ivona Čačić 8,a

Mentor:  Mladen Oršolić, prof.