Edukativni posjet Srednjoj poljoprivrednoj školi Matije Antuna Reljkovića
Autor: Angela Lučić, 26. 5. 2023.

U ponedjeljak, 15. svibnja, učenici šestih razreda naše škole bili su na jednodnevnom izletu u Slavonskom Brodu. Posjet, zajedno s učenicima, ostvarili su: ravnatelj škole Marijan Oršolić, učiteljica vjeronauka Sanela Grebenar, učiteljica prirode, biologije i kemije Đurđica Lovrinović, te djelatnice tehničkog osoblja Snježana Čelebić i Mirjana Lozić.

U Slavonskom Brodu posjetili smo Srednju poljoprivrednu školu Matije Antuna Reljkovića. Cilj posjeta je edukacija o uzgoju lavande i ostalog aromatičnog bilja, u svrhu STEM projekta, pod nazivom „Lovrakovci u lavandi“, u koji je uključena naša škola.
Pri dolasku u školu dočekao nas je profesor Mario Vukasović. On nam je ispričao kojim se sve praktičnim radovima u vrtu bave i što uzgajaju učenici njihove škole.
Najprije nam je pokazao spiralni vrt s aromatičnim biljem. Zanimljivim predavanjem objasnio nam je karakteristike biljke lavande, kao i uvjete njezinog uzgoja. Također nam je nabrojao i proizvode od lavande koje sami izrađuju u školi (kreme od lavande, sapune, čajeve, eterična ulja, hidrolate).
Učenici, a i mi nastavnici postavljali smo pitanja, kako bismo informacije mogli primijeniti i u uzgoju lavande u našoj školi. Za nas je to predavanje bilo jako poučno i korisno.
Nakon toga pokazao nam je voćnjak, vinograd, povrtnjak, plastenike s ukrasnim biljem. Vidjeli smo puno uloženog truda u uzgoj različitih vrsta biljaka u njihovim vrtovima. Posebno smo obratili pažnju i na uzgoj biljaka u plastenicima, pošto i mi u našem školskom vrtu imamo plastenik za uzgoj lavande.
Nakon razgledavanja vrtova, pogledali smo njihovu školu. U školi je taj dan bio Dan otvorenih vrata, te su imali prodajnu izložbu svojih proizvoda, koje smo pogledali, a neke smo i kupili. Posebno su nas zanimali proizvodi od lavande, eterično ulje, hidrolat, čaj, sapuni. Učenicima je bio jako zanimljiv nastup njihovih glumaca, tamburaša, neki su čak i zaplesali kolo zajedno s učenicima škole domaćina.
Na izlasku iz škole dobili smo na poklon sadnice eteričnih biljaka.
Nakon posjete školi razgledali smo središte grada, a zatim smo se uputili na zajednički ručak.
Ovaj posjet  bio je za nas jako koristan, jer smo naučili o uzgoju lavande, njezinim proizvodima, kao i o uzgoju biljaka u plasteniku.
Zahvaljujemo djelatnicima Srednje škole Matije Antuna Reljkovića na gostoprimstvu i profesoru Mariju Vukasović koji nas je dočekao, sve nam objasnio i pokazao.
Također zahvaljujemo i našem partneru u STEM projektu  - FIRST Scandinavia, koji nam je omogućio ovaj edukativni posjet.

Fotografije možete vidjeti u galeriji.

Tekst: Đurđica Lovrinović