U Kozarčevoj šumi – izvaničionična nastava šestih razreda
Autor: Stjepan Lešić, 25. 10. 2018.

I ove godine, učenici šestih razreda naše škole, u sklopu izvanučionične nastave, posjetili su  slavonsku šumu. Izvanučioničnu nastavu, zajedno s učenicima, ostvarili su nastavnici: Ruža Mikić – hrvatski jezik, Stjepan Lešić – informatika, Jelena Sremac - vjeronauk  i Đurđica Lovrinović – priroda.

Fotografije pogledajte u fotogaleriji.

Cilj ove nastave bio je naglasiti povezanost čovjeka i šume, kao i  život šume Spačvanskog bazena kroz povijest. Nastojali smo razvijati  ljubav i pravilan odnos učenika prema prirodi našega kraja i naučiti kako se treba ponašati u šumi. Također smo na praktičnom primjeru ponovili i produbli  znanje o kontinentalnoj listopadnoj šumi i povezali Slavonsku šumu sa životom i djelom Ivana Kozarca.

Tako smo se devetnaestog listopada autobusom odvezli najprije u Šumarski muzej u Bošnjacima. Tamo nas je dočekao gospodin Antun Leaković . Živopisnim i zanimljivim  predavanjem upoznao je učenike sa Spačvanskom šumom. Objasnio nam je veliku povezanost ljudi našega kraja u prošlosti sa šumom. Mnoga zanimanja ljudi bila su vezana uz šumu, pa smo u muzeju vidjeli  predmete i alate koje su ljudi sami izrađivali i pri koristili u radu. Učenici su pažljivo slušali i rado postavljali pitanja , što je pokazalo njihov interes za predavanje.

Gospodin Leaković objasnio nam je i da je naša slavonska šuma dio   šume Spačvanskog bazena, najvećeg rezervata hrasta lužnjaka u Europi . Na to smo mi u Slavoniji jako ponosni, a kvaliteta hrastovog drveta i naše šume daleko je poznata i cijenjena u cijelom svijetu.

Zahvaljujući lijepom i sunčanom danu zaputili smo se i u šumu. Tamo su učenici iskustveno, neposrednim radom kroz niz praktičnih radionica s predmetnim nastavnicima,  upoznali šumu.

Povezali smo šumu i s lektirom koju su učenici nedavno pročitali. Učenici su šumu morali doživjeti osjetilima. Nakon toga na satu hrvatskog jezika stvarati će pjesničke slike doživljene vidom, sluhom, dodirom i mirisom.

Praktičnim radom proučavali smo životne uvjete u šumi pa smo istraživali vlagu i kiselost tla, temperaturu i svjetlost.  Promatrali smo biljni i životinjski svijet prizemnog sloja, sloja grmlja i drveća šume.

O samom Spačvanskom bazenu i bogatstvu šume, uzgoju i očuvanju biljnog  i životinjskog svijeta, o poslovima u šumi, učenicima je na zanimljiv i razumljiv način govorio dipl. ing. šumarstva Zlatko Janjić. Pri tome je odgovarao na brojna znatiželjna pitanja učenika.

Sakupili smo i mnogo prirodnog materijala za našu školsku zbirku i za izradu panoa u holu škole.

Ipak, najvrjednije što su učenici ponijeli su njihovi dojmovi i uspomene na posjet šumi, što se vidjelo na njihovim sretnim licima. O ovom posjetu još ćemo dugo  razgovarati u školi.

Jedno veliko hvala Šumariji Županja na podršci i stručnoj pomoći u realizaciji projekta,  a posebno gospodinu Zlatku Janjiću i gospodinu Antunu Leakoviću.
Također hvala i roditeljima koji su podržali projekt i sudjelovali u plaćanju prijevoza i ulaznica.

Nastavnica: Đurđica Lovrinović