Prijenosno računalo županjskim novinarima
Autor: Stjepan Lešić, 3. 6. 2011.

Zanimljivo pisanim vijestima iz školskog života novinari OŠ Mate Lovraka osvojili najviše ocjene prosudbenog povjenstva.

Prosudbeno povjerenstvo koje su činile Branka Primorac (predsjednica), Željka Horvat -Vukelja i Barbara Zlatar Kamber, donijelo je je odluku o dodjeli nagrada u natječaju Vijest, raspisanom u 3. broju Modre laste. Glavnu nagradu – diplomu i prijenosno računalo, dar tvrtke Lenovo, dobila je novinarska skupina OŠ Mate Lovraka iz Županje (voditeljica Radojka Matić).

Još četiri škole nagrađene su diplomom, knjigom Novinarstvo u školi i kompletima uvezanih godišta Modre laste. To su:  OŠ Eugena Kumičića  u Velikoj Gorici (voditeljica Jasminka Tihi-Stepanić), četvrti b razred OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu (voditeljica Suzana Plevenik), OŠ Nikole Tesle u Rijeci (voditeljica Irena Pejić), OŠ Ivana Fra Frane Jukića u Usori, BH (voditelj Anto Kovačević) i OŠ Kiseljak,BH (voditeljica Sandra Franković).

Pohvalnicu i godišnjake Modre laste dobile su sljedeće škole:

OŠ Vjenceslava Novaka u Zagrebu (voditeljice Milvia Vuk  i Alexandra Kulari), OŠ Ivana Gorana Kovačića u Dugoj Resi (voditeljica  Gordana Šutej), OŠ Vidovec (voditeljica Sanja Biškup). Diplomom,USB prjenosnim memoriskim uređajem, kompletom bilježnica Sirius i godišnjakom Modre laste nagrađeni su sljedeći učenici: Ivana Džinić, Matej Đordić, Marko Mišković, Dora Jurić, Dora Bilić, Ivana Rošić, OŠ Mate Lovraka,Županja; Nikola Petrvović, Hana Hanak i Ana Miloloža, OŠ Eguena Kvaternika ,Velika gorica; Dino Jeričević i Jelena Kovač, OŠ Jure Kaštelana, Zagreb; Nika Čurlin i Tina Kramarić, OŠ Vjeneceslava Novaka, Zagreb; Franko Ivančić, OŠ "Nikola Tesla", Rijeka Mateja Jurčić i Josipa Tutić, OŠ Slavka Kolara, Hercegovac; Marin Zovko i Marko Pranjić, OŠ Ivana fra Frana Jukića, Usora, BH;Luka Gjajić, OŠ Zdenka Turkovića, Kutjevo; Klaudija Ulaković i Karlo Mihelić, OŠ,,Ivan Goran-Kovačić“ Duga Resa; Igor Korpar i Elena Ozmec, OŠ Vidovec; Ivona Drljepan, OŠ Kiseljak, BIH;Ana Paula Jelić,OŠ,,Vladimir Nazor“, Komletinci.

Pohvalnicu su dobili: Dora Tomljenović i Lorena Ćosić, OŠ,,Fran Krsto Frankopan“, PŠ Omišalj; Božidar Kelava, Ivan Babić, Matea Lešić i Maja Đojić, OŠ Mate Lovraka, Županja; Marina Bratić, OŠ Neorić-Sutina, Neorić;Petra Robić i Aida Mujakić, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica; Vita Jozić i Ena Andruza, OŠ Jure Kaštelana, Zagreb; Nika Dragozet i Iva Marjuš, OŠ Vjenceslava Novaka, Zagreb; Noa Čemeljić, Hana Rut Lerga i Košuta Estera Lerga, OŠ,,Nikola Tesla“, Rijeka; Ena Đibalo, OŠ Zvonka Cara, Crikvenica; Nikolija Veselinović, OŠ Borovo, Vukovar; Sara Bošnjaković OŠ,,Ivan Kozarac“, Nijemci; Mirela Kozina i Ariana Bažant, Grubišno Polje; Plana Šifner, OŠ Retkovec, Zagreb; Sara Vrban, OŠ,,Eugen Kumičić“, Rijeka; Klara Novak, OŠ Ivanovec, Čakovec; Helena Gajan, OŠ Jelkovec, Sesvete ;Antonela Gašić, Monika Penava i Marko Pranjić, OŠ Ivana fra Frana Jurića, Usora,BIH; Mihaela Ovčar, Jelena Galetić i Roberta Grobenski, OŠ Mate Lovraka, Zagreb; Gabrijela Vrbljanin, OŠ Otok, Zagreb; Mirta Ćorić, OŠ Bartola Kašića, Zagreb; Martina Škoro, Petar Tomić i Josip Fanjić, OŠ Kiseljak,BIH.

Iz Obrazloženja prosudbenog povjerenstva

Veliki novinarski potencijal

Novinari OŠ Mate Lovraka iz Županje napisali su najviše vijesti, ali su, u cjelini gledano, zadovoljili i visoki standard u pisanju te vrlo zahtjevne novinarske vrste. Njihovi su radovi uglavnom dobri,vrlo dobri i odlični. Nema vijesti koju treba baciti u koš, katkad treba samo popraviti neku sitnicu. Odlika je vijesti novinara pobjedničke škole raznovrsnost, poštovanje pravila zanata, originalnost te propoznavanje zanimljivosti kao jednoga od najbitnijih elemenata te novinarske vrste. Sve to ostvareno je na događajima vezanima za školski život i ostalim bliskim sadržajima, koje prije njih nije zapazio i zapisao nitko drugi. Slična obilježja vidljiva su i u radovima mladih novinara iz ostalih škola, no Županjci su ostvarili i kvalitetu i sve nadmašili u Natječaju Vijest. Gledano u cjelini, ovaj je natječaj potvrdio već poznatu činjenicu da vijest nije lako zapisati. Pogrješke su uglavnom vezane za sadržaj, dakle, element po kojemo nešto jest ili nije vijest za medije. U mnogim je primjerima zapaženo poistovjećivanje vijesti i obavjesti koja donosi samo osnovno navođenje događaja, datuma, čak i sata kada se nešto dogodilo, i sve to u jednoj vrlo šturoj rečenici bez detalja koji bi trebali potaknuti čitateljevu maštu. Nerijetko su vijesti počinjale datumom i bile opterećene s mnogo brojki ili nezanimljivom prvom rečenicom, koja se mogla izostaviti, čime  vijest nebi izgubila ništa, a dobila bi mnogo. Mnoge su vijesti pisane u prvoj osobi jednine ili množine, što automatski narušava novinarsku objektivnost i neutralnost. U nekim vijestima događaj se odmah komentira, što nije primjereno vrsti. Često su upotrebljene iste riječi na malo prostora, a to narušava stil „para uho“. Unatoč pogrješkama u pisanju vijesti, ovaj natječaj pokazao je da se u mnogim učenicima, osobito onim dobro vođenima, krije veliki potencijal.