Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Dorijana Škoro, 26. 1. 2024.

Dan sjećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve holokausta, genocida europskih Židova kojeg je nacistička Njemačka provodila između 1933. i 1945. godine te tijekom Drugog svjetskog rata.

U našoj školi ovaj vrlo težak i važan dan obilježili smo izradom velikog školskog panoa s učiteljicom Dorijanom Škoro, a o holokaustu nam je više ispričao naš učitelj povijest Mladen Oršolić. Izgled i sadržaj školskog panoa možete pogledati u foto-galeriji naše škole.

Naučili smo da je holokaust naziv za sustavan progon i i uništenje europskih Židova. Drugim riječima, Njemačka je provodila genocid – uništenje cijelog židovskog naroda. Za takav cilj, osnovani su brojni koncentracijski logori, radni logori i geta u kojima je židovsko stanovništvo prepuštano polaganom umiranju u mukama, ubijanjem hitcima iz pištolja, puške ili u plinskim komorama. Bili su mučeni, gladni, žedni, djeca su se odvajala od majki, a nad djecom su se često provodili i neuspješni eksperimenti. Ubijali su sve zatvorenike u logorima koji se nisu uklapali u nacističku iskrivljenu sliku svijeta. Neki od koncentracijskih logora: Belzec, Sobibor, Treblinka, Chelmno, Majdanek i Auschwitz.

Anna Frank i Ellie Wiesel samo su neki od poznatih židova koji su bili zarobljenici ili žrtve u jednim od koncentracijskih logora. Za lektiru imali smo prilike čitati Dnevnik Anne Frank, a učitelj Mladen nam je preporučio knjige Noć i Nesretni slučaj od Wiesela koje ćemo sigurno pročitati.