Svjetski dan plesa
Autor: Željko Vrabec, 29. 4. 2017.

29. travnja svake godine obilježava se svjetski dan plesa. Više o tome pročitajte u nastavku...

Svjetski dan plesa slavi se od 1982. godine 29. travnja i širom svijeta čitaju se međunarodne i nacionalne poruke ljudi neraskidivo vezanih uz plesUNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnog kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je ovu inicijativu, a izabrao je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednoga od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea za Svjetski dan plesa.

Osnovna ideja tog dana je podsjećanje javnosti na ples kao umjetnički oblik izražavanja te uživanje u njegovoj univerzalnosti koja prevladava sve političkekulturne i etičke prepreke.

Hrvatska Svjetski dan plesa obilježava od 1999. godine. U Požegi se održava "Plesokaz", manifestacija različitih plesnih koreografija na kojoj vrsni plesači iz cijele Hrvatske pokazuje svoje umijeće. Dok se za Međunarodni dan plesa predstavljaju profesionalni plesači koji plešu isključivo suvremeni ples, ova je manifestacija zanimljiva široj publici.

U našoj školi svjetski dan plesa obilježili smo prigodno uređenim panoom za koji su odgovorni učenici 3. b razreda zajedno s učiteljicom Ivanom Juzbašić.