Misli na sebe - čitaj!
Autor: Angela Lučić, 30. 11. 2022.

Budući da je 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih, tako je i ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige posvećena mladima.

Tema manifestacije Generacija K aludirala je na postojeće podjele generacija, a naglasak je, dakako, uz to stavila i na dva ključna pojma: knjigu i knjižnicu nastojeći time istaknuti prilagodbe knjižnica potrebama novih generacija. Također, željelo se i ukazati na specifična obilježja te iste generacije te kako im knjižnica i knjiga mogu pomoći u tom „novom svijetu“. Moto ovogodišnje manifestacije je Misli na sebe – čitaj!

Tradicionalni program u sklopu Mjeseca hrvatske knjige je upis prvašića i u školsku i u gradsku knjižnicu. Najprije smo se upoznali u našoj školskoj knjižnici, naučili puno toga o njoj i knjigama te su učenici dobili svoje članske iskaznice. Nakon toga smo posjetili Gradsku knjižnicu Županja gdje su nas zajedno s prvašićima iz OŠ Ivana Kozarca dočekali uz prigodni program.

Mislili smo na sebe i čitali te tako sudjelovali i u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja pod nazivom Nije lako kad si mlad. Uz online izvore otkrili smo mnoštvo zanimljivosti i upoznali se s knjigama Pošta za Li, Krive su Seka i Seka te Oblak čvoraka. Sudjelovali su učenici petog razreda, a nagrađena učenica je simbolično nagrađena.

Popise svih dobitnika ovogodišnjeg kviza možete pogledati na službenoj stranici kviza.