Novi naslovi u knjižnici
Autor: Angela Lučić, 4. 12. 2020.

Fond knjižnice bogatiji je za tri nova naslova.

Prekrasna priča o toleranciji i međusobnom pomaganju uz predivne ilustracije. Kako jedan Tole i njegov najbolji prijatelj braneći Franca kojeg zadirkuju zbog pjegica, postaju tri nerazdvojna bića koja itekako razumiju i ono što i odrasli nisu u stanju usvojiti: biti tolerantni i ne podcijeniti ni jedno živo biće na ovome svijetu.

Priča o djevojčici Tonki koja je imala psa Bena. Bili su nerazdvojni. Svakog dana čekao ju je ispred škole. Za Božić je u školi valjalo ukrasiti učionicu, pa je Tonka izrezala božićnu zvijezdu, stolac privukla prozoru, stala jednom nogom na nj i… Odjednom nije bilo više ničega. Probudila se tek sutradan u bolnici. Doktor Zdravko objasnio joj je da su u njezino tijelo ušli mali zločesti patuljci koji čine velike probleme. Ubrzo joj je operirao tumor, a uspješna je bila i kemoterapija koju je hrabro podnijela…

Knjiga Županjke Mire Katarine Zorić donosi sjećanja kako je bilo pedesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća na Šećerani u Županji. Donekle sa autobiografskog stajališta, ali svakako i sa sociološkog, etnološkog i povijesnog, knjiga nam donosi prikaz života u Šećerani: tko su bili njeni mještani, kako se onda tamo živjelo, kako je uopće nastalo naselje, važnost vrtića, škole i gimnazije, društvenog doma s kuglanom i sportskim igralištem, restorana i kina…  Knjiga je, kao što na naslovnici stoji: „Mali prilog kulturi sjećanja“.