Godina čitanja
Autor: Angela Lučić, 22. 9. 2021.

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Vlada Republike Hrvatske proglasila je 2021. Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, a koja doprinosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem broju pripadnika hrvatskog društva čitanja sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

U programu Godine čitanja pripremljen je čitav niz aktivnosti koje u suradnji s Ministarstvom kulture i medija provode Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu te knjižnice diljem Hrvatske, strukovne udruge, jedinice lokalne i regionalne uprave i samouprave, medijski partneri, strana predstavništva u Hrvatskoj, a na suradnju su pozvani i svi zainteresirani partneri.

Aktivnosti u sklopu Godine čitanja usmjerene su svim dionicima kulture čitanja: publici svih generacija – s posebnim naglaskom na djecu i mlade, književnicima, predvoditeljima, nakladnicima, knjižarama, knjižnicama i drugima, kao i onima iz drugih područja kulturnog stvaralaštva.

Godina čitanja posvećena je širenju poruke „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi” u namjeri da tijekom 2021. godine cijela Hrvatska čita zajedno.

Zašto je čitanje važno? Čitanje nam omogućuje bolje razumijevanje međuljudske komunikacije i rješavanje konflikata kao i potpunije shvaćanje onoga što nam u životu pomaže ili se pokazuje kao prijetnja. Ono pospješuje i doprinosi emotivnoj inteligenciji i toleranciji, razvoju samosvijesti i samopouzdanja te oblikuje vrijednosti koje imaju dugoročni učinak na kvalitetu života pojedinca, a time i društva u cijelosti.

Čitanje je put do znanja i novih spoznaja, a događaji i aktivnosti koji nas očekuju tijekom ove godine doprinijet će razvoju kulture čitanja i omogućiti što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

Čitanje nas odvodi u svjetove koje nikada ne bismo vidjeli, upoznaje nas s ljudima koje nikada ne bismo upoznali i omogućuje nam osjetiti emocije koje inače ne bismo osjetili.

Želiš znati? Želiš osjećati? Čitaj!

oko_svijeta.mp4 (13.76 MB)